Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

Více...

Souhlasím

Triky a manipulace, které na vás realitka vyzkouší

Zařazeno v Realitní blog

 

Podvodníci rádi zneužívají oprávněný postup, který podvodem a manipulací obrátí ve svůj prospěch. Poznat obchodníka od podvodníka na první pohled prakticky nemožné. Jaké jsou nejčastější triky?

Trik č.1: Mám zájemce

Jedním z nejčastějších triků, jak si získat vaši přízeň, je naslibovat vám zájemce. Prodávající na zájemce slyší jako na magické slovo. Ihned si představí spousty peněz a úspěšně prodanou nemovitost. To také podvodníčci dobře vědí. Co na tom, že místo zájemce vám přivedou ukázat svého kolegu či kamaráda, který zájem jen předstírá.

Jsou ovšem případy, kdy makléř opravdu zájemce má. Případ je velice obtížné rozlišit, oba makléři po vás budou chtít podepsat smlouvu. Je to pochopitelné: oba chtějí chránit svou investici. V prvním případě však podvodník získá vaši přízeň lží, následně zájemce nešťastným vlivem okolností ztratí o nemovitost zájem, nevyjde mu financování či záhadně ochoří. Z obchodu sice sejde (vaše smůla) a makléř vás má „na háčku“. V druhém případě postupuje makléř oprávněně a opravdu se zájemcem hledá vhodnou nemovitost ke koupi.

Jak v takovém případě postupovat?

Než se rozhodnete otevřít dveře makléři se zájemcem, prověřte si realitní kancelář, kterou zastupuje. Jaké jsou na ni reference, jistě snadno najdete např. na internetu. Pokud na vás nepůsobí realitka důvěryhodně, nepodepisujte jí žádnou výhradní smlouvu, a to ani s příslibem zájemce.

Trik č.2 Utajený makléř

Ozve se vám na soukromou inzerci jako zájemce a v předstírání, že je samotným zájemcem, vydrží hodně dlouho. Domluví si s vámi prohlídku, na ní se chová jako běžný zájemce. Pokud máte štěstí, odhalí svou tvář ještě před odchodem.

Mnohdy ale tento utajený makléř nafotí nemovitost a odjede. Poté, aniž by se vás ptal, nabízí vaši nemovitost v inzerci. Bez vašeho vědomí nabízí váš majetek! Spoléhá se na to, co mu bohužel v naší zemi vychází velmi často: že se nebudete bránit. Někteří prodávající jsou dokonce spokojeni, že někdo jejich nemovitost inzeruje. Jako kdyby najednou zapomněli, že na začátku přece chtěli zvládnout prodej sami, přenechávají tučnou provizi podvodníkovi, který si ji vezme, aniž by se na něco ptal. A jak si vás utajený makléř získá dál? Přečtěte si znovu trik č. 1. Ano. Přivede k vám zájemce…

Zde je rada jednoduchá: kdo jednou lhal, bude lhát dál. Co čekat od člověka, který se nestydí vám lhát do očí? Férový obchod rozhodně ne.

Trik č. 3 Lékař s rodinou hledá. Zn. Spěchá, cena nerozhoduje.

Solventní a hledají právě vaši nemovitost. Zkuste na telefonní číslo zavolat. Prakticky pokaždé se jedná o trik makléřů, překupníků, používaný k získání nabídky. Tato lest na vás vykoukne ze schránky, na zastávce nebo prakticky kdekoli.

Co s tím?

Takové lákavé nabídce není snadné odolat. Co kdyby to opravdu úplně náhodou byla pravda? Zkuste a na číslo zavolejte. Počítejte ale s tím, že dáváte podvodníkovi na sebe kontakt a jen tak už se ho nezbavíte.

Jak se bránit proti nekalým praktikám na realitním trhu?

Nedejte podvodníkovi šanci, aby si vás našel.

šipka

Jak inzerovat a přitom chránit své soukromé údaje?

Portál Reality-BezProvize.cz vám umožní díky VIP registraci skrýt kontakt. Zájemci vás tak kontaktují pouze přes kontakní formulář, k reakcím se snadno dostanete v aplikaci Můj účet. Už žádné telefonáty či nevyžádané e-maily, pouze vážní zájemci. Další variantou je registrace před mojeID.

šipka2

Jak ale ochránit svůj kontakt i na jiných inzertních místech?

Na realitním trhu se objevila novinka: možnost inzerovat pod kontaktní osobou bez návaznosti na další realitní služby. K dispozici vám tak je asistentka, která zaznamenává všechny zájemce. A je už jen na vás, kterého zájemce oslovíte pro další jednání. Se službou, která vám zajistí anonymitu napříč realitními inzertními weby, získáte navíc odbornou konzultaci prodeje a přehledného rádce - postup prodeje krok za krokem.

 šipka

detail nabídky

Realitním trikům a manipulacím se věnuje projekt BlacklistReality.cz neziskové organizace Institut moderního vzdělávání, o.p.s.  Další triky, podvody a manipulace najdete na www.blacklistreality.cz.

Reality-BezProvize.cz - realitní server

Unikátní projekt Reality-BezProvize.cz přichází na realitní trh s revolučními novinkami. Náš cíl: Ušetřit všem majitelům nemovitostí nejen peníze, ale i zbytečné starosti. Teď již nemusíte váhat, zda s realitkou nebo bez realitky s námi využijete výhod obou variant.
Díky zcela odlišnému modelu prodeje a pronájmu nemovitostí ušetříte, platíte jen to, co opravdu chcete! Kupujte bez provize a přitom bezpečně. Reality? Bez provize!
Reality-BezProvize.cz - realitní portál s pohodlným a detailním vyhledáváním nabídek nemovitostí z celé ČR i zahraničí, včetně aukcí, dražeb a výhodných investic.
Více informací naleznete zde

Napište nám